Hvad skal barnet hedde?

Jacob Hove. Foto: Henrik Ole Jensen

For nyligt modtog jeg en besked i min e-Boks fra min lokale kirke. Brevet var underskrevet af kordegnen, og ordlyden var som følger:

»Jeres datter er nu snart 6 måneder gammel. Ifølge navnelovens § 1 stk. 1 skal de der har forældremyndigheden over et barn senest 6 måneder efter barnets fødsel navngiv...

Læs denne artikel

- og alle andre på Forum Søndag fra kun 1 krone

Forum Søndag

Dit digitale Søndagsunivers





Adgang til Forum Søndag

Adgang til fordele hos læserklubben

Forum Søndag

Dit digitale Søndagsunivers





Adgang til Forum Søndag

Adgang til fordele hos læserklubben